Slovenskí vojaci tento týždeň bojovali na Lešti o miestenky na jeden z najtvrdších výcvikov Armády Českej republiky – kurz Komando. Výber absolvovalo 22 príslušníkov pozemných síl. Troch najlepších bude v septembri čakať ešte desaťdňové výberové konanie vo výcvikovom priestore pri Vyškove. Tam už budú musieť v konkurencii českých vojakov dokázať, že patria k najlepším a miesto v kurze Komando si zaslúžia.
„Verím, že naši vojaci vo výbere uspejú a budú mať po prvýkrát absolvovať tento elitný výcvik u našich susedov. Každá spoločná príprava je pre vojakov prínosom, pretože si môžu odovzdať svoje skúsenosti,“ uviedol minister obrany SR Martin Glváč.
Príslušníci Ozbrojených síl SR, ktorí majú záujem absolvovať kurz Komando, prešli na Lešti fyzicky a psychicky náročným výberom. Museli zvládnuť špeciálnu prípravu, ktorá pozostávala napríklad z behu na 8 kilometrov so záťažou, v plávaní v poľnej uniforme, taktickej i streleckej príprave.
Kurz Komando organizuje Armáda Českej republiky od roku 2005, a to dvakrát ročne. Prebieha v reálnom taktickom prostredí za podmienok vysokej fyzickej náročnosti a psychického stresu. Vzhľadom na jeho náročnosť ho obvykle dokončí iba 10 až 15 percent účastníkov, ktorí si môžu následne na uniformu pripevniť nášivku absolventa elitného výcvikového kurzu.
Mgr. Martina Balleková
hovorkyňa MO SR